iPadWall

6-10 Ekim 2010 tarihleri arasında CeBIT Bilişim Eurasia fuarında 2. salonda bulunan İş Bankası standında ziyaretçilerin beğenisine sunulan iPadWall dikkat çekti. Bu proje İş Bankası'nın iştiraki İşNet A.Ş.'nin bir kuruluşu olan SoftTech A.Ş. tarafından geliştirildi.

iPadWall birçok yönden dünyada ilk ve tek olma özelliğine sahip. Daha önce iPad'lerden bu denli çok sayıda bir ekran oluşturulamamasının yanı sıra, aynı zamanda dünyanın en yüksek çözünürlüklü multitouch ekranı unvanına sahip. Toplam çözünürlüğü 10.240 x 5.376 piksel olan iPadWall'un algılanabilir çözünürlüğü ise 13.414 x 7.042 piksel. Yaklaşık 55 Megapiksel çözünürlüğe sahip bu proje SoftTech A.Ş.'deki 5 kişilik bir ekip tarafından hazırlandı.

Bir panele asılı 70 iPad ekran olarak, 2 adet iPad "jiroskop" özelliği sayesinde oyunların kontrolü için, 1 iPad ise ses çıkışı olmak üzere toplam 73 adet iPad kullanıldı. iPadWall için 4 adet uygulama geliştirildi. İlk uygulama İş Bankası'na ait reklam filmlerini oynatan 70 iPad'in tek bir ekran olarak kullanmasıyla oluşturulan bir video oynatıcı uygulaması. Ayrıca ziyaretçilerin oynayabilmesi için 2 adet oyun tasarlayan SoftTech ekibi Eşini Bul Hafıza Oyunu ve Kumbara oyunlarıyla stand ziyaretçilerinin keyifli vakit geçirmesine katkıda bulundu.

Yine pek eşine rastlanmayan bir videoart uygulamasıyla, ziyaretçilerin webcam ile 3'er saniyelik videoları çekilerek istenilen iPad'de görüntülenmesi sağlanıyor. Bir diğer ziyaretçi seçilen iPad'e kayıt yapmadığı sürece kaydedilen görüntü oynamaya devam ediyor. Tüm bu iPad'ler birbirleriyle kablosuz bağlantı teknolojisini kullanarak haberleşerek dijital reklam ve tanıtım sektörünün çok ötesinde bir teknoloji kullanıyor. Birbirleriyle eşzamanlı çalışan 73 adet iPad'den oluşan iPadWall projesi, fuarda bulunan dijital pano üreticilerinin de dikkatini çekti.